wtorek, 11 sierpnia 2015

Liebster Blog Award


Jakiś czas temu otrzymałam nominację od Honoraty, która prowadzi bloga Fioletowa Żyrafa do Liebster Blog Award.Nominacja do LBA przyznawana jest przez innego blogera w ramach uznania za dobrze prowadzonego bloga. Dotyczy to zwłaszcza blogów o mniejszej ilości obserwatorów, co ma na celu pomóc w rozpowszechnieniu bloga. Należy odpowiedzieć na 10 pytań zadanych przez nominującą osobę i nominowanie kolejnych 10 osób prowadzących blogi.

Oto pytania na które odpowiadam:

1.Dlaczego powstał Twój blog?
Moda na blogi pojawiła się w latach 2008 i 2009, wtedy był ich największy "boom". Dlatego i ja wtedy postanowiłam założyć konto na blogerze, z zamierzeniem że założę bloga na którym będę prezentować moje pasje robótkowe, moje prace i myśli. Jednak nawał obowiązków zawodowo-prywatnych spowodował, że mój zapał w jego prowadzeniu skończył się na blogu na poście powitalnym. Jedynie komentowałam inne blogi. Potem miałam po 2 latach kolejny powitalny post (tzw. reaktywację), i kolejne 4 lata przeleżał odłogiem. Dopiero w tym roku w marcu zmobilizowałam się do poprowadzenia go z sumiennością. Nadal brakuje mi czasu, bo przecież wypadałoby skomponować jakiś tekst do posta, napisać parę słów, ale tę chwilę udaje mi się na razie na to poświęcić.
Zakładając bloga oczekiwałam że będzie to miejsce w którym będę również prezentować moje prace na bieżąco, a nie od czasu do czasu kilkadziesiąt zdjęć na raz, bez słowa wytłumaczenia co to jest, skąd się wziął pomysł na realizację lub jakie były użyte materiały i problemy ze stworzeniem. Ocena pracy dla każdego rękodzielnika jest ważna, więc i ja liczyłam na taką ocenę. Zarówno pozytywną jak i negatywną. Nie boję się krytyki, bo wiem że twórca ma tak wyraźną wizję swojej pracy, że nawet nie pomyśli że mógłby coś w tej swojej wizji zmienić, a wtedy nie zawsze praca wychodzi dobrze (ładnie). Często zaczynając w jakiejś technice, uczymy się. Porady i podpowiedzi techniczne lub wizyjne są wtedy bardzo pomocne. Z biegiem czasu blog stał się miejscem w którym poznaję inne osoby o takich samych lub podobnych rękodzielniczych pasjach. Wiele prac które odnajduję na innych blogach są dla mnie inspiracją.
2.Czy uważasz, że spełnił Twoje oczekiwania?
Moje dotychczasowe prace prezentuję w Internecie gdzieś od 10 lat. Posiadam galerie prac na Picassa jak i na FanPage'u na Facebooku. Regularnie tam prezentowałam i nadal prezentuje swoje prace, odpowiadam na opinie i komentarze zarówno pozytywne jak i negatywne. Dzieliłam się radami i pomysłami. Tamte miejsca spełniły moje oczekiwania. Prowadząc bloga od 5 miesięcy trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Na razie tak, a to chyba uzasadniłam w poprzednim pytaniu.
3.Czy bardziej cenisz "elegancką prostotę", czy wolisz blogi z dużą ilością grafiki i muzyką?
Nie będę oryginalna i odpowiem jak wiele uczestniczek tych nominacji - lubię porządek. Nie trzymam nieaktualnych banerków. Pilnuję aby wydarzenia były pogrupowane, a nawet były chronologicznie. Czasem dużo informacji na stronie ma sens, jeśli tylko nie ma w tym chaosu. Ważne dla mnie są zdjęcia prezentowanych prac, bo to one najwięcej przedstawiają. Ważne są też dla mnie tzw. etykiety, które ważne są do naprowadzania na interesujące wpisy.
4.Czy negatywne komentarze są dla Ciebie przyczynkiem do zastanowienia się nad publikowaną treścią?
Pojęcie "negatywnych komentarzy" jest pojęciem względnym. Dla jednego będzie to komentarz typu: "ależ to kiczowate", a dla drugiego: "przesadziłaś z czerwienią, dodała bym więcej niebieskiego".  W drugim przypadku to konstruktywna krytyka, która wskaże że autorka pracy lekko przesadziła, i wskaże jej że następnym razem musi zwrócić uwagę na to używanie czerwieni. Choć ona może pomyśleć że to negatywny komentarz.
W moim przypadku nie boję się krytyki. Myślę, że nawet ucieszyła bym się, że ktoś zwraca mi uwagę, że coś mi nie wyszło. Osobiście jeszcze nie spotkałam się z negatywnym komentarzem na moim blogu.Czy byłoby to powodem do zastanowienia się nad publikowana treścią? Nie wiem, raczej nie.
5.Jak reagujesz na hejty? Irytacją, śmiechem czy lekceważeniem?
Jeśli komentują w ten sposób prace osoby z dużym doświadczeniem, jest to ewidentnie wyraz złośliwości. Przecież każdy kiedyś tam zaczynał. Nie od razu urodził się ze zdolnościami w danej technice. Każdy się uczy. Jeśli robią to osoby kompletnie nie znające się na technice pracy, to tym bardziej jest to złośliwe.
A jak reaguje na "hejty"? Zdecydowanie śmiechem i politowaniem :) choć na blogu jeszcze żadnego nie doświadczyłam.
6.Czy przeglądasz statystyki w bloggerze?
Tak, ważne jest dla mnie skąd trafia obserwator mojego bloga. A wiem że trafiają do mnie osoby z drugiego końca świata :)
7.Czy konieczność zamknięcia bloga byłaby dla Ciebie wielkim wyrzeczeniem?
Nie, każdemu morze przytrafić się sytuacja w którym musiałby zamknąć bloga. Niejednokrotnie powodować mogą to sytuacje życiowe. Ale myślę, że tęskniła bym na pewno.
8.Czy nominacja do LBA ma dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie?
Taka nominacja sugeruje, że ktoś zauważył mój blog i często do niego zagląda. A jak zagląda, to znaczy że znajduje na nim coś wartościowego, jakąś inspirację. I dlatego dziękuję Honoracie za te nominację.
9.Czy uważasz, że publikowanie postów nawet wtedy gdy nie ma się nic do powiedzenia jest słuszne?
Bardzo dużo czytałam o social media i prowadzeniu blogów w Internecie. Wiem, że żeby fanów i czytelników zachęcić do zaglądania na blog czy fanpage trzeba mieć atrakcyjne dla niego posty i informacje. Nawet jeśli jest to tylko osoba, która chce tylko zobaczyć co u znajomego blogera słychać lub co nowego wykonał. Jeśli publikuje się post w którym nie ma się nic do powiedzenia (zakomunikowania, zaprezentowania), jest to nadużywaniem czasu swoich czytelników. Przecież zaglądają na bloga po to, żeby coś się w nowym poście dowiedzieć. A jeśli niczego się nie dowiedzą, mogą kolejnym razem nie zechcieć poświęcać czasu na zaglądanie. Należy szanować czas, zarówno innych jak i nasz własny.
10.Czy założenie bloga wniosło dla Twojego życia jakąkolwiek wartość?
Tak. Wartość systematyczności. Do tej pory w innych miejscach prezentowałam prace jak mi się przypomniało. Obecnie przy prowadzeniu bloga mam założenie, aby publikować prace regularnie co parę dni, bo dzielna ze mnie "mróweczka" ;)

To byłoby na tyle mojego odpowiadania. Mam nadzieję, że przebrnęliście cierpliwie przez moje wywody, i nie spowoduje to że przestaniecie do mnie zaglądać.


Zapraszam do LBA autorki następujących blogów:

http://myhomehearts.blogspot.com/
http://lamika88.blogspot.com/
http://starepianino.blogspot.com/
http://jamiolowopl.blogspot.com/
http://robotkidoni.blogspot.com/
http://apozum.blogspot.com/
http://wszystkomnie.blogspot.com/
http://gosia-tocolubie.blogspot.com/
http://literackoniespelniona.blogspot.com/
oraz
http://krzyzykowy-swiat.blogspot.com/ , co prawda ktoś parę dni temu nominował Izabelę, ale był to zupełnie inny zestaw pytań :)
Jeśli okazałoby się że na mojej liście są blogi wcześniej nominowane, to mi wybaczcie ;)


Wybierałam blogi, osób, których prace podziwiam, czasem z krótkim stażem, ale które są aktywne i chętnie uczestniczą w różnych wyzwaniach.Odpowiada mi ich sposób prowadzenia bloga oraz podoba mi się jego wygląd. Mam nadzieję, że osoby wytypowane przyjmą to wyróżnienie i same wytypują kolejne blogi, które inni chętnie poznają.

7 komentarzy:

 1. Dziękuję za nominację:) Odpowiedzi na takie pytania przybliżają autora/autorkę bloga. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za nominację :) Raczej nie biorę udziału w takich akcjach ale może tym razem uda mi się coś skrobnąć...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Joasiu :)
  Podziwiam za wytrwałość do prowadzenia bloga. Długo się zbierałaś, ale jak już ruszyłaś, to z kopyta. I mam nadzieję, że tak już zostanie, bo szydełko i decoupage to coś co mnie pobudza do życia :) Będę miała zatem bodziec do swoich dalszych prac.
  Cieszę się, że do mnie wpadłaś, bo dzięki temu mogłam i ja poznać Twoją twórczość. Lubie konstruktywna krytykę, więc u mnie spokojnie możesz wyrażać swoje zdanie :)))))
  Ps.
  Anegdotka liliowa mnie ubawiła do łez. Ciekawa jestem co było dalej ;)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakończenie historii napisze u Ciebie :)

   Usuń
 4. Wow! Asia dzięki za nominację :). Znajdę wolną chwilkę i wywiążę się ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaskoczyłaś mnie tym wyróżnieniem, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za wyróżnienie. Dopiero dzisiaj mogłam odpowiedzieć na Twoje pytania. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...