środa, 8 czerwca 2016

Międzynarodowy Dzień Publicznego Dziergania


W roku 2016 Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych przypada na 18 czerwca (sobota).
Pomysłodawcą tego "grubymi nićmi szytego" święta jest Danielle Landes, która w 2005 roku stwierdziła, że miłośnicy robienia na drutach, czy też szydełku powinni mieć jeden dzień, w którym będą mogli się poznać i rozwijać swoją pasję wspólnie. Tym bardziej, że robienie na drutach i szydełku to zwykle czynność, której ludzie oddają się w odosobnieniu. Publiczne obchody, które odbywają się zwykle w pierwszej połowie czerwca, mają również rozwiać powszechny mit, że na drutach i szydełku robią wyłącznie „babcie”. Dlatego na oficjalnej stronie święta można zgłosić swój własny druciano-szydełkowy event lub dołączyć do istniejących – na liście wszystkie strony świata: m.in. USA, Australia, Włochy, Finlandia i RPA. http://www.wwkipday.com/
Święto stało się na tyle popularne, że w 2012 roku zorganizowano już nie Dzień, ale Tydzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych. 
Obchody nie omijają również naszego kraju – Polacy jednak organizują się „na własną rękę”, najczęściej przez fora internetowe, dlatego i ja to promuje na blogu!

Pierwsze formy dziergania pojawiły się już w Egipcie kilka wieków przed naszą erą, w Europie natomiast zwyczaj rozpowszechnił się pod koniec średniowiecza. Tradycyjnie jest to zajęcie, któremu oddawały się najczęściej kobiety, choć swoją przygodę z nićmi mieli (lub wciąż mają) np. Charles Dickens, Ryan Gosling czy George Lucas. O innych gwiazdach już nie wspomnę...
Robienie na drutach i szydełku dla innych często kojarzone jest z wyrazem głębokiej troski i zaangażowania – zrobienie na przykład swetra zajmuje nieraz wiele tygodni. Korzyści jednak dotyczą obu stron – badania wykazały, że rytmiczny i powtarzalny charakter robienia na drutach czy też szydełku pomaga zredukować stres oraz obniżyć ciśnienie. Co więcej, podczas dziergania wytwarzają się hormony dobrego samopoczucia, czyli serotonina i dopamina. 
Zapraszam nie tylko z drutami i szydełkami, ale z wszelkimi robótkami. 
Pokażmy, że tworzyć można w każdym wieku, zerwijmy ze stereotyopami, że druty i szydełko są tylko dla starszych pań. Wyjdźmy ze swoją twórczością na ulice!
W Częstochowie spotykamy się 18 czerwca o godzinie 15:00 w Parku Podjasnogórkim im. S.Staszica w altanie.
A tak wyglądało spotkanie w 2010 r, (zdjęć z pozostałych Dni nie mogę na komputerze znaleźć :( )


Jak widać na fotkach nie tylko szydełkowanie i druty były, ale także haftowanie i szycie :)

To już mój kolejny Światowy Dzień Dziergania
więc jak zawsze - BĘDĘ! :)
zapraszam na spotkanie wszystkie robótkujące z Częstochowy i okolic
JJka

4 komentarze:

 1. Bardzo zachęcająco wyglada takie publiczne dzierganie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne fotki. W tym roku pierwszy raz będę czynnie świętować ten dzień, razem z innymi dziewiarkami. Nie mogę się doczekać :):)
  Gorąco pozdrawiam
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie dziergałam publicznie w większym gronie, bo indywidualnie to dość często. Bardzo fajna inicjatywa. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...